تعطیلات عید کانادا

تعطیلات عید کانادا

روز سال نو در کانادا

طبق تقویم گرگورین که در کانادا وبسیاری کشورها استفاده میشود،یکم ژانویه اولین روز سال نو است و از نظر قانونی در کلیه استانهای کانادا تعطیل میباشد و به عنوان روز سال نو نامیده میشود.
مردم در این روز چه میکنند؟

بسیاری از مردم عصر 31 دسامبر را در میهمانی سپری میکنندوبه استقبال یکم ژانویه میروند.بسیاری از میهمانیها در خانه افراد ویا در کاباره ها یا کلوب ها برگزار میشود.البته در مناطق روستایی خصوصا کبک بعضی افراد در گروههایی شبانه به ماهیگیری میپردازندوبعضی افرد در این روز از مناظر طبیعی زمستان کانادااستفاده میکنند.

زندگی عمومی در این روز

یکم ژانویه تعطیل رسمی در تمام استانهای کانادا میباشد و اگر این روز به شنبه یا یکشنبه بیافتد به دوم یا سوم ژانویه تغییر میکند.در این روز مدارس،دفاتر پستی و بسیاری مشاغل و سازمانها بسته میباشند.در بسیاری مناطق بسته به هر استان و ناحیه  فروشگاهها نیز بسته میباشند.بسیاری از وسایل حمل ونقل عمومی نیز بطور محدود خدمات ارایه میدهند و یا تعطیل هستند.دوم ژانویه نیز در استان کبک تعطیل رسمی میباشد.

پیش زمینه

در کانادا تقویم گرگورین استفاده میشود که توسط Pope Gregory XIII در سال 1582 ارایه شد و کم کم در بسیاری قسمتهای اروپای غربی مرسوم شد.این تقویم جایگزین تقویم ژولین میباشد.آخرین روز در تقویم گرگورین 31 دسامبر و اولین روز یکم ژانویه است.که این دو روز به عصر سال نو و روز سال نو معروف هستند.جشنهای سال نو در جشنهای باستانی مربوط به انقلاب زمستانی در اروپا و تمدنهای اولیه کانادا ریشه دارند.

سمبل ها

یکی از مهمترین نشانه های رسیدن روز سال نو خاموش کردن شومینه ها در نیمه شب 31 دسامبر است.در شهرهای بزرگ چون تورنتو نمایشهای دیدنی شومینه ها بطور همگانی همراه با موسیقی برگزار میشود.

روز بعد از سال نو در کانادا

دوم ژانویه در تقویم گرگورین تعطیل عومی شامل بانکها و ادارات دولتی در کبک میباشد.
در این روزمردم چه میکنند؟
دوم ژانویه آخرین روز کریسمس است.در این روز مردم یا به استراحت در کنار خانواده میپردازند یا مشغول هاکی ، اسکی ویا ماهیگیری میشوند.
برخی مردم کانادا در این موقع از سال به تعطیلات میروند.بسیاری از مردم کبک به جنوب شرقی فلوریدا میروند و یا اخیرا به مناطق گرمتر چون جنوب کانادا ، مکزیک ، کوبا و جزایر کارایب میروند..

زندگی عمومی مردم

لیلة القدر تعطیلی رسمی کانادا نیست گرچه بسیاری از سازمانهای دولتی و مشاغل ساعت کاری خود را تغییر میدهند و تجمعات بسیاری اطراف مساجد خصوصا در عصر و شب قدر انجام میشود.

پیش زمینه شب قدر

لیلة القدر یادآور شبی در سال 610 پس از میلاد مسیح میباشد که خداوند قرآن را به حضرت محمد نازل کرد و برای اولین بار جبراییل با پیامبر سخن گفت که آغاز پیامبری حضرت محمد است و این الهامات تا آخر عمرش ادامه یافت.
کودکان از سنین کم خواندن قرآن را آغاز میکنند و هنگامیکه برای اولین بار آنرا ختم کردند جشن میگیرند و عده ای از جوانان نیز آنرا حفظ میکنند.اعتقاد به اینکه این شب در 26 یا 27 رمضان است ریشه اسلامی نداشته و از دین مانی گرفته شده چرا که در 27 رمضان که سالگرد فوت مانی است

زندگی عمومی مردم

بانکهای کبک در دوم ژانویه تعطیل میباشند ولی بعضی بانکها ممکن است با برنامه زمانی خاصی باز باشند،این روز برای کارمندان دولت و کارکنان صنایع پوشاک تعطیل میباشد که این  کارمندان مغازههای پوشاک نمیشود.وقتی دوم ژانویه به شنبه میافتد بانکها در روز دوشنبه تعطیل میباشند و هنگامیکه به یکشنبه بیافتد بانکها دوشنبه و سه شنبه تعطیل هستند.
پیش زمینه دوم ژانویه
این روز دومین روز سال و یادآور جانشینی رویال بانک کانادا با بانک کبک است.این روز همانند شنبه و26 دسامبر تعطیلات بی قاعده محسوب میشوند.

شب قدر در کانادا

این شب در یکی از روزهای آخر ماه رمضان واقع شده که توسط بسیاری از مسلمانان مراسمی برگزار میشود و یکی از مهمترین شبها در تقویم مسلمانان محسوب میشود.
مردم در این شب چه میکنند؟
 بسیاری از مسلمانان باور دارند که این شب، شب سرنوشت آنها در سال آتی است و قرآن در این شب به حضرت محمد نازل شده است.در شب احیا مسلمانان به عبادت میپردازند و از خداوند طلب آمرزش و رستگاری میکنند و معتقدند که گناهان در این شب آمرزیده میشوند اگر در این شب عبادت کنند و بسیاری از مسلمانان در مساجد جمع میشوند.

  Epiphany in Canada

این روزطبق کتاب انجیل اشاره به ملاقات سه مرد فرزانه با عیسی مسیح درست پس از تولد و غسل تعمید آن حضرت دارد.
مردم در این روز چه میکنند؟
بسیاری از مردم کانادا در این مراسم شرکت میکنند که شامل برنامه ها و مراسماتی در کلیسا و نهار است و در مدارس نیز برنامه هایی جهت آشنایی کودکان با این روز برگزار میشود.مراسم سنتی تغییر چهره در نیوفوندلند کانادا و استان لابرادور رایج است که در آن مردم با ماسکها و لباسهایی تغییر ظاهر داده و به خانه آشنایان و فامیل رفته و مشغول آواز و رقص میشوند و اغلب مردان لباسهای گشاد زنانه میپوشند تا شناخته نشوند.مردم اغلب به این هنرپیشه های نقاب دار شکلات و نوشیدنی میدهند.  
اسمی است که اسکیموها برای این هنرپیشه ها گاشته اند و آنها در این روز به دیدن کودکان رفته و Naluyukو کودکان را میترسانندو از کارهایی که در سال گزشته کرده اند سوال میکنند و اگر کودکان جوابشان قانع کننده بود جایزه میگیرند.

زندگی روزمره

این روزجزو تعطیلات رسمی کانادا محسوب نمیشود.

دلیل پیدایش

این روز یکی از باستانی ترین اعیاد کانادا محسوب شده و قدمت آن به اواخر قرن دوم برمیگردد حتی قبل از ثبت تعطیلات کریسمس.اپیفانی به نام های شب یا روز دوازدهم و جشن اپیفانی معروف است که روز ظهور عیسی مسیح میباشد.در این روز سه پادشاه به دیدار عیسی مسیح در بیت لحم آمده و حضرت یوحنا او را در رود اردن غسل تعمید داد.کاتولیتهای رومی و پروتستانها در این روز به دیدار مجوسیان میروند.در حالیکه ارتودوکسها بیشتر به غسل تعمید متمرکز میشوند.
تغییر چهره در روز اپیفانی قدمت 200 ساله در کانادا دارد.این سنت در دهه 60 کاهش یافت اما مجددا از آن استقبال شد.

سمبلها

نقاشیهای مختلف و طرحهایی که آن سه مرد و عیسی مسیح را نشان میدهد.برخی ازین نقاشیها آن سه مرد را در راه بیت لحم و یا در حال پرستش عیسی مسیح نشان میدهد.بازدید آن سه مرد از عیسی مسیح نشانه این است که آن حضرت پادشاه همه شاهان است و برای هدایت یهودیان و غیر یهود آمده است.ستاره ای که آن سه مرد را به سوی مسیح هدایت میکند نیز از سمبلهای اپیفانی میباشد .از دیگر سمبلهای این روز سه هدیه ایی است که آنها به عیسی مسیح میدهند،طلا، بوته کندر و نوعی صمغ.سایر نقاشیها مربوط به غسل تعمید مسیح میباشد.

عید فطر در کانادا

بسیاری ازمسلمانان در کانادا در اولین روز شوال در تقویم مسلمانان تعطیلان عید فطر را جشن میگیرند که نشانه پایان یافتن ماه رمضان و شروع جشنی سه روزه در بعضی کشورها است.

در این روز مردم چه میکنند؟

تعطیلات فطر روز مهمی برای مسلمانان کانادا است.در این روز مسلمانان صبح زود بیدار شده و یا در مسجد یا فضای باز نماز میخوانند.در این روز مردم لباس زیبا میپوشند و خانه های خود را با چراغ تزیین میکنند.اشتباهات گذشته را میبخشند و به فقرا کمک میکنند مردم همدیگر را به مهمانی دعوت میکنند و هدیه به یکدیگر و کودکان میدهند.عید فطر فرصتی برای شادی است اما هدف اصلی در این روز عبادت و شکر به درگاه خداوند میباشد.به تازگی عده زیادی از مسلمانان در شهرهایی مانند اتاوا در این روز در کنار هم جشن میگیرند.رهبران سیاسی کانادا هر سال در بیانیه هایی این روز را به مسلمانان تبریک میگویند.همچنین نشریه های کودکان در تعطیلاتی مانند عید فطر در دسترس کودکان در کانادا است     .


زندگی روزمره مردم

عید فطر به نامهای جشن خوردن روزه و عید کوچک هم معروف است.در امارات و لبنان این مراسمات سه روزطول میکشد.پیش بینی این روز از روی تقویم گرگورین ممکن نیست و به مشاهده ماه نو بستگی دارد.ازین رو مسلمانان سواحل غربی و شرقی کانادا و امریکا ممکن است در روزهای متفاوتی عید بگیرند.
روز کریسمس ارتدوکس در کانادا
بسیاری از مسیحیان ارتودوکس در کانادا در هفتم ژانویه یا حوالی آن کریسمس را جشن میگیرند و معتقدند روز میلاد عیسی مسیح میباشد.

در این روز مردم چه میکنند؟

کریسمس در میان ارتودوکسهای مسیحی کانادا بسیار مهم است چراکه فرهنگ غنی آنها را تداعی میکند.
بسیاری از مردم برای مناجات به کلیسا میروند.چراغهای پارلمان اتاوا تا هشتم ژانویه روشن میمانند که این بخاطر اعمال نفوذ ارتودوکسهای کاناداست.
روز کریسمس بین ارتودوکسها متفاوت است.برای عده ای 7 ژانویه و عده ای 25 دسامبر میباشد.برخی از اتودوکسها روز قبل از کریسمس روزه میگیرند و معتقدند که این باعث میشود که به یاد فقیران باشند و فرصت بیشتری برای عبادت داشته باشند.

زندگی روزمره مردم

هفتم ژانویه یک تعطیلی عمومی در کانادا نیست.

پیش زمینه تاریخی

کلیساهای اورتودوکس از روی تقویم ژولین تعطیلات کریسمس را تعیین میکنند که زمان آن طبق تقویم ارتودوکس زمان آن 25 دسامبر میباشد.

سمبلها

برای بسیاری از مسیحیان ارتودوکس کریسمس تنها مربوط به شخصیتهای محبوب تجارتی نیست بلکه فرصتی برای ارتقا روح و آرامش و وحدت است.پارچه های سفیدی که روی میز شام انداخته میشوند نمادی از پاکی و پارچه ای است که دور عیسی مسیح پیچیده شده بود و کاه هم ممکن است روی میز گذاشته شود که نماد سادگی محل تولد عیسی مسیح است و شمع نیز نماد نورانیت آن حضرت و غذای کریسمس هم نشانه پایان روزه است.

سوالات متداول

روز بعد از سال نو در کانادا چگونه میگذرد؟
دوم ژانویه در تقویم گرگورین تعطیل عومی شامل بانکها و ادارات دولتی در کبک میباشد. در این روزمردم چه میکنند؟ دوم ژانویه آخرین روز کریسمس است.در این روز مردم یا به استراحت در کنار خانواده میپردازند یا مشغول هاکی ، اسکی ویا ماهیگیری میشوند. برخی مردم کانادا در این موقع از سال به تعطیلات میروند.بسیاری از مردم کبک به جنوب شرقی فلوریدا میروند و یا اخیرا به مناطق گرمتر چون جنوب کانادا ، مکزیک ، کوبا و جزایر کارایب میروند.

دیدگاه ها