ویزای شنگن

ویزای شنگن

توافق‌نامه شنگن

توافق‌نامهٔ شنگن (به انگلیسی: Schengen Agreement) توافق‌نامه‌ای است که به برداشته شدن مرز بین ۶ کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این توافق‌نامه در سال ۱۹۸۵ بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این توافق‌نامه ملحق شدند. در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از قوانین این توافق‌نامه پیروی می‌کنند.
توافق‌نامهٔ شِنگن در سال ۱۹۸۵در روستایی به نام شنگن از توابع لوکزامبورگ از سوی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ به امضا رسید. تمام کشورهای اتحادیه اروپا بجز بریتانیا و ایرلند وارد این توافق‌نامه شده‌اند. در حال حاضر (سال ۲۰۱۲) ۲۶ کشور عضو این توافق‌نامه هستند. این ۲۶ کشور عبارت اند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس. پس از حوادث ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس، دولت فرانسه تفاهم نامه شنگن را به حالت تعلیق درآورد و در مرزهای خود حالت فوق‌العاده را اعلام کرد.


منطقه شنگن

حوزه شنگن یا منطقه شنگن (به انگلیسی: Schengen Area) به ۲۶ کشور اروپایی گفته می‌شود که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را برای شهروندان این منطقه حذف کرده‌اند. در مورد بین‌الملل نیز با گرفتن روادید هرکدام از کشورهای این منطقه٬ می‌توان به دیگر کشورها نیز بدون نیاز به روادید تازه٬ سفر نمود. بعدها نام این منطقه به پیمان شنگن تغییر یافت. در حوزه شنگن٬ حرکت و مبادله هرنوع کالا، اطلاعات، پول و افراد٬ بشرط قانونی بودن٬ جایز و بدون هرگونه ملاحظات گمرکی خواهد بود. این پیمان‌نامه در سال ۱۹۸۵ و بین پنج کشور اروپایی منعقد شد.

شرایط کشورهای شینگن

تمامی کشورهای عضو دارای سیاستی مدون و همسان در مورد مرز هوایی, روادید, عملیات و همکاری پلیس و حریم خصوصی اطلاعاتی دارند. با در نظر گرفتن اهداف سفر، ویزای عادی شینگن به چهار نوع C، B، A و D تقسیم می‌شود.


ویزای شنگن

این ویزا برای افراد غیر اروپایی که بخواهند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حوزه اقتصادی اروپا، سوئیس، کراواسی، بلغارستان، قبرس یا رومانی وارد شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
حوزه شنگن شامل ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور غیر عضو ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس می‌شود. بلغارستان، کراواسی، قبرس و رومانی هنوز عضوی از شنگن نیستند اما قوانین ویزای این کشورها نیز با تبعیت از قوانین ویزای شنگن وضع شده‌است. با در نظر گرفتن اهداف سفر، ویزای عادی شنگن به چهار نوع C، B، A و D تقسیم می‌شود

منطقه‌ی شنگن از ۲۶ کشور تشکیل شده است که توافق کرده‌اند شهروندان‌شان به طور آزادانه در این منطقه جابجا شوند، به طوری که گویی کشور واحدی است. از ۲۶ کشوری که توافق شنگن را امضا کرده‌اند، ۲۲ کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا و ۴ کشور دیگر عضو EFTA ( انجمن تجارت آزاد اروپا ) هستند.
منطقه‌ی شنگن که نام « توافق شنگن » را یدک می‌کشد منطقه‌ای است که در آن ۲۶ کشور مختلف اروپایی، مرزهای داخلی خود با سایر کشورهای عضو و خارج از کشور را برای حرکت آزاد و بدون محدودیت مردم، کالاها، خدمات و سرمایه لغو کرده‌اند، در صورتی که طبق قوانین مشترک برای کنترل مرزهای خارجی و مبارزه با جنایت از طریق تقویت سیستم قضایی مشترک و همکاری پلیس باشد.مرزهای بین کشورهای اروپایی در کل منطقه‌ی شنگن تنها بر روی نقشه وجود دارند و سفر آزادانه‌ی بیش از ۴۰۰ میلیون اتباع کشورهای منطقه شنگن که شامل ۲۶ کشور میشود در بخش‌های کنترل پاسپورت و کنترل مرزی در داخل و خارج از منطقه تضمین شده است، زیرا مانند کشوری واحد است و حقوق سفر و جابجایی در تمام این کشورها یکسان است.

چند نکته در مورد شینگن


    ۳ کشور اروپایی ایسلند، نروژ و سوئیس عضو شنگن هستند، اما عضو اتحادیه‌ی اروپا نیستند.
    ۳ منطقه‌ی آزور، مادیرا و جزایر قناری اعضای خاص اتحادیه ی اروپا و بخشی از منطقه‌ی شنگن هستند، با این وجود که خارج از قاره ی اروپا قرار دارند.
    از سوی دیگر، ۳ کشور موناکو، سان مارینو و شهر واتیکان اعضای منطقه‌ی شنگن نیستند، اما مرزهایشان برای کشورهای عضو باز است.
    ۶ عضو دیگر اعضای اتحادیه‌ی اروپا هنوز عضو توافقنامه ی شنگن نشده اند؛
    ایرلند و انگلستان، که هنوز ترجیح میدهند عضو نشوند و رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس که لازم است عضو شوند و به زودی به دنبال پیوستن به آن هستند.
    مرزهای خارجی منطقه‌ی شنگن ۵۰،۰۰۰ کیلومتر هستند که ۸۰ درصد آن از آب و ۲۰ درصد آن از زمین تشکیل شده است.
    این ناحیه دارای صدها فرودگاه و بندرهای دریایی، مناطق عبور زمینی با مساحت ۴,۳۱۲,۰۹۹ کیلومتر مربع و جمعیت ۴۱۹،۳۹۲،۴۲۹ میلیون شهروند است.دیدگاه ها