رزرو وقت مشاوره

تورم در کانادا

تورم در کانادا

تورم کانادا در بالاترین سطح ۷ سال اخیر

اوایل تابستان امسال ، بانک مسمرکزی کانادا پیش بینی کرده بود که تورم تا 2.5 درصد افزایش یابد اما به علت عواملی هرچند مقطعی مانند افزایش قیمت بنزین، تورم سالانه کشور افزایش یافت.
افزایش 25درصدی بهای سوخت در کانادا باعث شده است تا تورم این کشور به سطح بی سابقه ای از سال 2011برسد.


طبق آخرین آمار منتشر شده، نرخ تورم کانادا از 3 درصد گذشته است که در این میان بلیط هواپیما، بنزین و خدمات گردشگری بیشترین افزایش را داشته‌اند. به گفته مرکز آمار کانادا، نرخ تورم در ماه ژوئیه با 0.5 درصد افزایش به نسبت تورم 2.5 درصدی ماه ژوئن به 3 درصد رسیده است. هر 6شاخص تورمی کانادا افزایش یافته‌اند و در هیچ استانی تورم کاهشی نبوده است.
به گفته این مرکز، بالاترین نرخ تورم مربوط به استان پرنس ادوارد با تورم 3.4 درصدی و کمترین تورم مربوط به کبک با 2.4 درصد بوده است. در استان اونتاریو که پایتخت کانادا در آن قرار دارد نرخ تورم 3.1 درصد بوده است. بنزین با 25 درصد افزایش و انرژی با 14.2 درصد بیشترین سهم را در افزایش نرخ تورم کانادا داشته‌اند.
به دنبال انتشار این آمار، ارزش دلار کانادا در برابر همتای آمریکایی‌اش تقویت شد و هر دلار کانادا به 0.765 دلار آمریکا رسید. این نرخ تورم به بانک مرکزی امکان می‌دهد تا دست به افزایش نرخ بهره زند.
از دیگر عوامل افزایش تورم سالانه کانادا می توان به افزایش تعرفه های فولاد و آلومینیوم از سوی امریکا و کاهش قیمت نفت
نرخ تورم سالانه‌ی هر استان به شرح زیر است :
جزیره‌ی پرنس ادوارد، 3.4%
نووااسکوشیا، 2.7%
نیو برانزویک، 2.7%
کبک، 2.4%
اونتاریو، 3.1%
مانیتوبا، 3.3%
ساسکاچوان، 3.1%
آلبرتا، 3.5%
بریتیش کلمبیا، 3.3%
 


دیدگاه ها