آیا در مورد روند دریافت ویزای تحصیلی کانادا آشنایی دارید؟

آیا در مورد روند دریافت ویزای تحصیلی کانادا آشنایی دارید؟
برای تحصیل در کانادا، بایستی ابتدا مجوز تحصیل در کانادا یا ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید. این مجوز معروف به ویزای دانشجویی کانادایی برای مدت اقامت شما در کشور کانادا الزامی است. اگر دوره یا برنامه تحصیلی شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به اجازه تحصیل در کانادا یا ویزای تحصیلی کانادا ندارید. با این وجود، ممکن است ایده خوبی باشد که قبل از آمدن به کانادا، درخواست مجوز کنید- در غیر این صورت اگر تصمیم بگیرید که می خواهید تحصیلات خود را در قالب برنامه دیگری در کشور دیگری ادامه دهید، باید پس از مدت اقامت مجاز این کشور را ترک کنید. مقاله آیا از عمده ترین دلایل ریجکت ویزای کانادا باخبر هستید؟ را نیز مطالعه فرمایید.
دریافت ویزای تحصیلی کانادا | ببین برو سفر
اگر ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نمودید، می توانید در صورت تصمیم به ادامه تحصیل، اقدام به تمدید آن از داخل کانادا کنید. برای دانشجویان تمام وقت که در یک موسسه آموزش عالی معتبر ثبت نام کرده اند، اجازه تحصیل یا همان ویزای تحصیلی کانادا به شما امکان می دهد که به طور پاره وقت در دانشگاه کار کنید. همچنین ممکن است شما بتوانید در خارج از دانشگاه به عنوان یک همکار یا کارآموز کار کنید، حتی در صورت یافتن شغل مناسب در کانادا می توانید اقامت دائم داشته باشید یا بعد از فارغ التحصیلی کار مناسبی را پیدا کنید.

روند درخواست ویزای تحصیلی کانادا

شما می توانید برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا یا بصورت آنلاین یا از طریق درخواست حضوری، می توانید از طریق وب سایت تابعیت و مهاجرت کانادا (CIC) اقدام نمایید. برنامه های کاغذی معمولا دو برابر بیشتر طول کشیده و زمان می برند، این در حالی است که همیشه توصیه می شود که زمان پردازش را به خوبی بررسی کنید. برای درخواست آنلاین، به کارت اعتباری و امکان ایجاد نسخه الکترونیکی اسناد پشتیبانی خود(به عنوان مثال با استفاده از یک اسکنر یا دوربین) نیاز دارید. دفتر ویزا در کشور شما دستورالعمل خاصی راجع به مدارکی که باید تهیه کنید ارائه می کند. این موضوع بسته به موقعیت مکانی شما متفاوت است. در صورت نیاز به کمک، می توانید از نزدیکترین مرکز درخواست ویزا (VAC) خود کمک بگیرید.
دریافت ویزای تحصیلی کانادا | ببین برو سفر

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

ابتدا باید یک نامه پذیرفته شده استاندارد را از یک ارائه دهنده آموزش عالی شناخته شده دریافت کنید. دانشجویانی که در کبک تحصیل می کنند باید از دولت کبک نیز مجوز قبولی موسوم به CAQ را دریافت نمایند. شما باید این نامه را قبل از مجاز شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا کسب کنید. شما می توانید این کار را بصورت آنلاین و با چاپ فرم درخواست از دانشگاه خود دریافت کنید که در این زمینه نیز مشاوره خواهد داشت.
مرحله بعدی دریافت بسته درخواست ویزای تحصیلی کانادا، از طریق وب سایت CIC یا با تماس با دفتر ویزای محلی شما، یا سفارت کانادا یا کنسولگری در کشور شما است. همچنین اگر از یک کشور مشخص اقدام کرده باشید، ممکن است نیاز به دریافت اجازه اقامت موقت داشته باشید.مقاله آنچه که شهروندان ایرانی درباره ی اخذ ویزای کانادا باید بدانند؟ را نیز مطالعه فرمایید.
برای به دست آوردن بسته درخواست ویزای تحصیلی کانادا، باید به وب سایت CIC به چند سؤال درباره خود پاسخ دهید. این سؤالات مشخص خواهد کرد که آیا شما مجاز به درخواست آنلاین برای اجازه دانشجویی کانادایی هستید یا خیر و اینکه چه مدارکی را بایستی ارائه دهید.
در صورت واجد شرایط بودن برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا، یک لیست چک شخصی، به مدت 60 روز معتبر دریافت خواهید کرد که برای ارسال درخواست خود به صورت آنلاین به آن نیاز دارید. اطمینان حاصل کنید که برای مرجع بعدی، صفحه حاوی کد خود را چاپ کنید. این صفحه همچنین شامل یک راهنمای برنامه، میزان شهریه تخمین زده شده، لیستی از اسنادی که باید با درخواست ویزای تحصیلی کانادا ارسال کنید و دستورالعمل های مراحل بعدی را برای ویزای تحصیلی کانادا را شامل می شود.
هنگامی که شما آماده ارائه درخواست ویزای تحصیلی کانادا خود هستید، یک حساب MyCIC ایجاد کنید، در آنجا کد شخصی خود را وارد کنید. سپس چک لیست اسناد شخصی خود را دریافت می کنید که به شما امکان می دهد مدارک خود را به CIC بارگذاری و ارسال کنید. برای این کار به چاپگر یا اسکنر احتیاج دارید.
پس از آماده شدن مدارک و فرم درخواست ویزای تحصیلی کانادا و پرداخت هزینه های خود، می توانید درخواست تکمیل شده خود را به CIC ارسال کنید.
برخی متقاضیان ممکن است مجبور شوند در دفتر ویزای محلی خود برای مصاحبه حضور یابند.
دریافت ویزای تحصیلی کانادا | ببین برو سفر

شرایط اضافی ویزای تحصیلی کانادا

برخی یا همه موارد زیر برای ویزای تحصیلی کانادا و برای دانشجویان ممکن است اعمال شوند:
متقاضیان اروپایی، خاورمیانه یا آفریقا ممکن است نیاز به تهیه  داده های بیومتریک(عکس و اثر انگشت) داشته باشند.
همچنین ممکن است برخی متقاضیان قبل از ارائه درخواست خود نیاز به معاینه پزشکی و / یا بازرسی پلیس داشته باشند. اگر سابقه کیفری داشته باشید، نمی توانید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید - ممکن است از شما خواسته شود که گواهی ترخیص پلیس را به عنوان اثبات ارائه کنید.
هر متقاضی باید اثبات کند یک گذرنامه معتبر دارد که به شما امکان می دهد پس از اتمام دوره خود، به کشور مبدا خود برخواهد گشت. دو عکس در اندازه گذرنامه نیز لازم است که نام و تاریخ تولد شما بایستی در پشت آنها نوشته شده باشد.
شرایط ویزای تحصیلی کانادا شامل اثبات بودجه برای حمایت از خود در طول دوران تحصیل می باشد. در حال حاضر این مبلغ ده هزار دلار کانادا(7650 دلار آمریکا) در نظر گرفته شده و برای هر سال از اقامت بایستی شما11000 دلار کانادا یا 8400  دلار آمریکا را به اضافه شهریه خود در نظر بگیرید. همچنین باید مطمئن شوید که پول کافی برای پرداخت هزینه حمل و نقل برای بازگشت به خانه دارید.
دریافت ویزای تحصیلی کانادا | ببین برو سفر
برای اثبات این پول، می توانید هرکدام از اسناد زیر را ارائه دهید: صورت های بانکی، شواهدی از حساب کانادایی به نام خود در صورت انتقال این پول، پیش نویس بانکی به ارز تبدیل شده، اثبات پرداخت شهریه و هزینه های اقامت، در صورت داشتن بورس تحصیلی نامه ای از شخص یا مؤسسه ای که به شما پول ارائه می دهد، یا اثبات بودجه پرداخت شده از داخل کانادا باید ارائه گردد. در صورت دریافت اسکولارشیپ های از طرف دولت کانادا بایستی نامه های پذیرش قانونی از سمت این کشور به سفارت برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارسال گردد. بسیاری از این بورسیه ها هزینه و تاریخ بلیط های پرواز رفت و برگشت را به دانشجو ارائه می دهند.

درخواست ویزای تحصیلی کانادا از طریق جریان مستقیم دانشجویی

کشور کانادا اخیرا جریان مستقیم دانشجویی را جهت صدور ویزای تحصیلی کانادا معرفی کرده است که دانشجویان چینی، هند، فیلیپین یا ویتنام می توانند برای سریعتر گرفتن مجوز تحصیل از آنها درخواست کنند. الزامات مجوز تحصیل مشابه است، اگرچه شرایط سخت افزاری برای زبان وجود دارد - شما باید حداقل نمره IELTS 6 یا 7 و مدرک Niveaux the Compétence Linguistique Canadiens برای زبان فرانسوی را داشته باشید، یا از یک برنامه درسی کانادایی فارغ التحصیل شوید. اگر الزامات مربوط به جریان مستقیم دانشجویی را برآورده نسازید و یا مدارک زبان را ارائه ندهید در خواست ویزای تحصیلی کانادا سریعتر پردازش نخواهد شد.
لازم به ذکر است در سال های اخیر بسیاری از دانشجویان ایرانی در رشته های هنر، علوم اجتماعی، عاوم پایه و مهندسی موفق به اخذ بورس های تحصیلی رایگان از طرف دولت کشور کانادا و یا از طرف دانشگاه های معتبر شده اند. روند صدور ویزای تحصیلی کانادا برای اینگونه دانشجویان براحتی در سفارت کانادا در تهران صورت می گیرد و پروازهای آن ها براحتی انجام می شود. اما برای کسب چنین بورسیه هایی داشتن پیشینه علمی مناسب در کنار مدارک زبان قابل قبول از الزامات است.
دریافت ویزای تحصیلی کانادا | ببین برو سفر

مراحل بعدی پس از اخذ ویزای تحصیلی کانادا

هنگامی که درخواست ویزای تحصیلی کانادا تأیید شد، نامه معرفی را دریافت می کنید. این نامه برای دانشجویان کشورهایی که به مجوز سفر الکترونیکی (eTA) و یا ویزای اقامت موقت نیاز دارند، صادر می شوند. در صورت لزوم در هنگام صدور ویزای تحصیلی کانادا ETA به گذرنامه شما پیوست می شود. این موضوع مهم است که هنگام سفر از همان گذرنامه ارائه شده برای درخواست مجوز تحصیل خود استفاده کنید. ETA  به مدت پنج سال یا تا زمان انقضا گذرنامه شما معتبر خواهد بود.
این مدارک شرح داده شده را به همراه گذرنامه خود، اثبات دارایی مالی و نامه پذیرش خود (و سایر مدارکی که به شما توصیه شده است) را به آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) در کانادا ارائه دهید، که پس از آن مجوز تحصیل کانادا یا همان ویزای تحصیلی کانادا برای شما صادر شود و به شما امکان دسترسی به کانادا داده شود.
در حالی که در کانادا تحصیل می کنید می توانید همزمان کار کنید
اگر می خواهید در هنگام تحصیل در کانادا شغل پاره وقت برای کمک به خود داشته باشید، می توانید حدود 20 ساعت برای کار در کنار ترم های دانشگاه صرف کنید. همچنین می توانید شغل تمام وقت در هنگام استراحت مانند زمستان یا تعطیلات تابستانی، بدون نیاز به مجوز کارداشته باشید.
دریافت ویزای تحصیلی کانادا | ببین برو سفر
برای واجد شرایط بودن، بایستی:

اجازه تحصیل معتبر(ویزای تحصیلی کانادا) داشته باشید

یک دانشجوی تمام وقت باشید
در یک موسسه یادگیری تعیین شده در سطح متوسطه یا در یک برنامه حرفه ای در سطح متوسطه ثبت نام کنید
در یک برنامه آموزشی آکادمیک یا حرفه ای تحصیل کنید که منجر به ارائه یک مدرک، دیپلم یا گواهی شود که مدت آن حداقل شش ماه باشد.
همچنین برای کار در کانادا یا دریافت مزایا و خدمات از برنامه های دولتی، به یک شماره بیمه اجتماعی (SIN) از خدمات کانادا نیز نیاز دارید.
مجوز تحصیل شما 90 روز پس از اتمام برنامه تحصیلی تان نامعتبر خواهد بود، بنابراین اگر می خواهید بعد از تحصیل در کانادا بمانید و به دنبال کار باشید، باید مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی را کسب کنید. این مجوز برای سه سال معتبر است.

سوالات متداول

روند درخواست ویزای تحصیلی کانادا به چه صورت است؟
شما می توانید برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا یا بصورت آنلاین یا از طریق درخواست حضوری، می توانید از طریق وب سایت تابعیت و مهاجرت کانادا (CIC) اقدام نمایید. برنامه های کاغذی معمولا دو برابر بیشتر طول کشیده و زمان می برند، این در حالی است که همیشه توصیه می شود که زمان پردازش را به خوبی بررسی کنید. برای درخواست آنلاین، به کارت اعتباری و امکان ایجاد نسخه الکترونیکی اسناد پشتیبانی خود(به عنوان مثال با استفاده از یک اسکنر یا دوربین) نیاز دارید. دفتر ویزا در کشور شما دستورالعمل خاصی راجع به مدارکی که باید تهیه کنید ارائه می کند. این موضوع بسته به موقعیت مکانی شما متفاوت است. در صورت نیاز به کمک، می توانید از نزدیکترین مرکز درخواست ویزا (VAC) خود کمک بگیرید.
مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا چیست؟
ابتدا باید یک نامه پذیرفته شده استاندارد را از یک ارائه دهنده آموزش عالی شناخته شده دریافت کنید. دانشجویانی که در کبک تحصیل می کنند باید از دولت کبک نیز مجوز قبولی موسوم به CAQ را دریافت نمایند. شما باید این نامه را قبل از مجاز شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا کسب کنید. شما می توانید این کار را بصورت آنلاین و با چاپ فرم درخواست از دانشگاه خود دریافت کنید که در این زمینه نیز مشاوره خواهد داشت. مرحله بعدی دریافت بسته درخواست ویزای تحصیلی کانادا، از طریق وب سایت CIC یا با تماس با دفتر ویزای محلی شما، یا سفارت کانادا یا کنسولگری در کشور شما است. همچنین اگر از یک کشور مشخص اقدام کرده باشید، ممکن است نیاز به دریافت اجازه اقامت موقت داشته باشید. برای به دست آوردن بسته درخواست ویزای تحصیلی کانادا، باید به وب سایت CIC به چند سؤال درباره خود پاسخ دهید. این سؤالات مشخص خواهد کرد که آیا شما مجاز به درخواست آنلاین برای اجازه دانشجویی کانادایی هستید یا خیر و اینکه چه مدارکی را بایستی ارائه دهید. در صورت واجد شرایط بودن برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا، یک لیست چک شخصی، به مدت 60 روز معتبر دریافت خواهید کرد که برای ارسال درخواست خود به صورت آنلاین به آن نیاز دارید. اطمینان حاصل کنید که برای مرجع بعدی، صفحه حاوی کد خود را چاپ کنید. این صفحه همچنین شامل یک راهنمای برنامه، میزان شهریه تخمین زده شده، لیستی از اسنادی که باید با درخواست ویزای تحصیلی کانادا ارسال کنید و دستورالعمل های مراحل بعدی را برای ویزای تحصیلی کانادا را شامل می شود. هنگامی که شما آماده ارائه درخواست ویزای تحصیلی کانادا خود هستید، یک حساب MyCIC ایجاد کنید، در آنجا کد شخصی خود را وارد کنید. سپس چک لیست اسناد شخصی خود را دریافت می کنید که به شما امکان می دهد مدارک خود را به CIC بارگذاری و ارسال کنید. برای این کار به چاپگر یا اسکنر احتیاج دارید. پس از آماده شدن مدارک و فرم درخواست ویزای تحصیلی کانادا و پرداخت هزینه های خود، می توانید درخواست تکمیل شده خود را به CIC ارسال کنید. برخی متقاضیان ممکن است مجبور شوند در دفتر ویزای محلی خود برای مصاحبه حضور یابند.
شرایط اضافی ویزای تحصیلی کانادا چیست؟
برخی یا همه موارد زیر برای ویزای تحصیلی کانادا و برای دانشجویان ممکن است اعمال شوند: متقاضیان اروپایی، خاورمیانه یا آفریقا ممکن است نیاز به تهیه داده های بیومتریک(عکس و اثر انگشت) داشته باشند. همچنین ممکن است برخی متقاضیان قبل از ارائه درخواست خود نیاز به معاینه پزشکی و / یا بازرسی پلیس داشته باشند. اگر سابقه کیفری داشته باشید، نمی توانید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید - ممکن است از شما خواسته شود که گواهی ترخیص پلیس را به عنوان اثبات ارائه کنید. هر متقاضی باید اثبات کند یک گذرنامه معتبر دارد که به شما امکان می دهد پس از اتمام دوره خود، به کشور مبدا خود برخواهد گشت. دو عکس در اندازه گذرنامه نیز لازم است که نام و تاریخ تولد شما بایستی در پشت آنها نوشته شده باشد. شرایط ویزای تحصیلی کانادا شامل اثبات بودجه برای حمایت از خود در طول دوران تحصیل می باشد. در حال حاضر این مبلغ ده هزار دلار کانادا(7650 دلار آمریکا) در نظر گرفته شده و برای هر سال از اقامت بایستی شما11000 دلار کانادا یا 8400 دلار آمریکا را به اضافه شهریه خود در نظر بگیرید. همچنین باید مطمئن شوید که پول کافی برای پرداخت هزینه حمل و نقل برای بازگشت به خانه دارید. برای اثبات این پول، می توانید هرکدام از اسناد زیر را ارائه دهید: صورت های بانکی، شواهدی از حساب کانادایی به نام خود در صورت انتقال این پول، پیش نویس بانکی به ارز تبدیل شده، اثبات پرداخت شهریه و هزینه های اقامت، در صورت داشتن بورس تحصیلی نامه ای از شخص یا مؤسسه ای که به شما پول ارائه می دهد، یا اثبات بودجه پرداخت شده از داخل کانادا باید ارائه گردد. در صورت دریافت اسکولارشیپ های از طرف دولت کانادا بایستی نامه های پذیرش قانونی از سمت این کشور به سفارت برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارسال گردد. بسیاری از این بورسیه ها هزینه و تاریخ بلیط های پرواز رفت و برگشت را به دانشجو ارائه می دهند.
چگونه درخواست ویزای تحصیلی کانادا از طریق جریان مستقیم دانشجویی داشته باشیم؟
کشور کانادا اخیرا جریان مستقیم دانشجویی را جهت صدور ویزای تحصیلی کانادا معرفی کرده است که دانشجویان چینی، هند، فیلیپین یا ویتنام می توانند برای سریعتر گرفتن مجوز تحصیل از آنها درخواست کنند. الزامات مجوز تحصیل مشابه است، اگرچه شرایط سخت افزاری برای زبان وجود دارد - شما باید حداقل نمره IELTS 6 یا 7 و مدرک Niveaux the Compétence Linguistique Canadiens برای زبان فرانسوی را داشته باشید، یا از یک برنامه درسی کانادایی فارغ التحصیل شوید. اگر الزامات مربوط به جریان مستقیم دانشجویی را برآورده نسازید و یا مدارک زبان را ارائه ندهید در خواست ویزای تحصیلی کانادا سریعتر پردازش نخواهد شد. لازم به ذکر است در سال های اخیر بسیاری از دانشجویان ایرانی در رشته های هنر، علوم اجتماعی، عاوم پایه و مهندسی موفق به اخذ بورس های تحصیلی رایگان از طرف دولت کشور کانادا و یا از طرف دانشگاه های معتبر شده اند. روند صدور ویزای تحصیلی کانادا برای اینگونه دانشجویان براحتی در سفارت کانادا در تهران صورت می گیرد و پروازهای آن ها براحتی انجام می شود. اما برای کسب چنین بورسیه هایی داشتن پیشینه علمی مناسب در کنار مدارک زبان قابل قبول از الزامات است.

دیدگاه ها